Meble to ważny element polskiej gospodarki – przemysł meblarski w naszym kraju ma się świetnie. Kluczową rolę odgrywa tutaj województwo wielkopolskie, którego mieszkańcy mogą czuć się naprawdę dumni!

Jak kształtuje się rynek meblowy w Polsce?

Spośród europejskich regionów, które kojarzą się nam z branżą meblową, warto wyróżnić przede wszystkim Skandynawię, a w szczególności Szwecję. To stamtąd pochodzą popularne firmy, takie jak Hilding Anders, które doskonale radzą sobie z produkcją innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Polacy jednak też mają swoje zagłębie meblowe – jest nim Wielkopolska.

Sukces tego regionu wymaga szerszej analizy; w pierwszej kolejności przyjrzymy się, jak rozwija się przemysł meblarski w Polsce i jakie zapewnia perspektywy dla naszej pozycji gospodarczej. Rola tego rynku w naszym kraju jest naprawdę ogromna! Według opracowania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu o tytule „Wnętrza przyszłości – Stan branży meblarskiej w Wielkopolsce” polska produkcja mebli w 2015 roku stanowi 5% całkowitej wartości naszego eksportu. To naprawdę gigantyczna kwota. Warto podkreślić, że to wartość dotycząca jedynie eksportu – rynek meblarski w Polsce to także sprzedaż lokalna. Nasz kraj jest jednym z największych państw Unii Europejskiej pod względem ludności. Zaspokojenie tak sporego rynku jest trudne, a mimo tego udaje nam się nie tylko tego dokonać, ale także wysyłać swoje rozwiązania za granicę.

Główne województwa, które przyczyniają się do rozwoju branży meblowej w Polsce, to:

  • wielkopolskie – ponad 4 tysiące firm meblarskich,
  • mazowieckie – prawie 4 tysiące przedsiębiorstw z tego sektora,
  • małopolskie – około 3,3 tysiąca,
  • śląskie – 2,4 tysiąca,
  • łódzkie – około 2 tysięcy.

W większości są to firmy prywatne, które zatrudniają niezbyt dużą liczbę pracowników. Mowa tu zarówno o lokalnych pracowniach, jak i sporych centrach produkcyjnych i logistycznych. Branża meblowa w Polsce od lat stanowi istotne źródło dochodów, jednak ciężko oszacować wartość całego sektora. Główny rozwój, jakiego dokonał przemysł meblarski w naszym kraju, jest związany z transformacją systemową na przełomie lat 80. i 90. XX wieku oraz integracją z Unią Europejską od 2004 roku. Dzięki tym dwóm istotnym zdarzeniom rynek meblarski w Polsce zasiliły innowacyjne, zagraniczne firmy, które przyczyniły się do zaostrzenia rywalizacji w tym sektorze.

Przez lata kraje Europy Zachodniej i Północnej rozwijały się szybciej – dlatego firmy takie jak Hilding Anders mogły korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Modele materacy tworzone przez tego producenta do tej pory cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Mowa o seriach takich jak Fandango czy Rumba, a także wielu innych godnych uwagi produktach. Materace hybrydowe, piankowe i sprężynowe tworzone przez tę szwedzką firmę można znaleźć na Hilding.pl. Każdy model jest produkowany zgodnie z najnowszymi standardami, przy zachowaniu dbałości o ekologię oraz zapewnienie zdrowego, wygodnego i komfortowego snu użytkownikom.

Hilding to producent, który jest świetnym przykładem odpowiedniego podejścia do sektora meblarskiego. Firma od lat działa ze wsparciem nauki, przeprowadzając szerokie badania łączące wiele dziedzin. To także źródło inspiracji do zmian na naszym własnym rynku. Obecność takiego podmiotu to korzyść dla każdej ze stron. Dzięki temu, że firma Hilding wkroczyła na rynek meblarski w Polsce i spotkała się z wysokim potencjałem oraz szybkim awansem polskich przedsiębiorstw w kwestii innowacyjności, szwedzki producent musiał jeszcze bardziej zainwestować w rozwój. W efekcie możemy liczyć na możliwość skorzystania z oferty produktów przygotowanych pod kątem naszych potrzeb – globalny handel daje nam ogromny potencjał na rozwój. Zanim jednak spojrzymy na przemysł meblarski w skali Europy, warto przyjrzeć się jeszcze bliżej sytuacji w Wielkopolsce.

Wielkopolskie – zagłębie rynku meblowego w Polsce

Zagłębie meblowe to określenie, które w kontekście naszego kraju przez lata dotyczyło Małopolski. Jak wspominaliśmy wcześniej, region ten nie szczyci się jednak już tak dużym udziałem w tym rynku. Województwo wielkopolskie generuje nawet 70% przychodu z eksportu w tej dziedzinie przemysłu. To nie tylko region Polski, w którym znajdziemy najwięcej firm tego rodzaju – meble z Wielkopolski odnoszą także spore sukcesy.

Aktualnie możemy uznać, że rynek meblarski w Polsce jest zdominowany przez przedsiębiorstwa z Wielkopolski. Wynik przedstawiony powyżej dotyczy jednak jedynie eksportu, a po zliczeniu przychodów z rynku lokalnego różnice między województwami mogłyby być mniejsze, jednak wciąż jest to wyraźny sukces. Przemysł meblarski w Wielkopolsce niewątpliwie ma się świetnie i oferuje dobre perspektywy na przyszłość. Przedsiębiorstwa z tego sektora stanowią aż 1% wszystkich firm w tym regionie – to nieco więcej niż w innych województwach.

Najczęściej produkowane rozwiązania w Wielkopolsce to meble do pokoju dziennego. Na drugim miejscu znajdują się meble kuchenne, a na trzecim – meble do jadalni, na równi z meblami do sypialni. Aż 51% firm produkuje akcesoria związane ze snem (w tym materace) i przechowywaniem posiłków. Najpopularniejsza jest jednak działalność związana z meblami wypoczynkowymi i dziennymi – nimi zajmuje się aż 63% firm z Wielkopolski. Najrzadszym produktem są z kolei meble laboratoryjne, którymi zajmuje się jedynie 1% firm. Podobnie jest z meblami do uczelni i szkół – tylko 5% producentów interesuje się tym obszarem.

Co sprawiło, że w Wielkopolsce produkuje się tyle mebli?

Nie jest to zaskoczeniem, że meblarstwo w Wielkopolsce stoi na tak wysokim poziomie. Jest to rezultat ogromnych inwestycji, które powstały właśnie w tym celu – rozwoju tego regionu. W ostatnich latach obserwowaliśmy wzrost wielu miast w Polsce, takich jak Kraków, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław. Warto jednak zwrócić uwagę także na Wielkopolskę, która jest rosnącym gigantem gospodarczym.

Województwo jest ulokowane w bardzo strategicznym miejscu – firmy z Wielkopolski mogą prowadzić działalność, która dociera zarówno na nasz lokalny rynek, jak i rynki zachodnie. Dodatkowo przedsiębiorstwa mogą także stosunkowo łatwo skorzystać z portów ulokowanych na północy kraju, co daje im w zasadzie nieograniczony potencjał. Liczy się także edukacja – w Wielkopolsce szkoły zawodowe funkcjonują na bardzo dobrym poziomie, często profilowane są właśnie w kierunku meblarskim. Co więcej, uczelnie wyższe, licea i technika też wyróżniają się wysokim poziomem. Wielkopolska rozwija więc kadrę, która się dopełnia – zarówno administracyjną oraz pracowniczą, jak i zarządzającą finansami czy marketingiem.

Opracowano: zdrowykregoslup.pl