Zakup odpowiedniego modelu materaca dla większości z nas stanowi spore wyzwanie. Dzisiejszy rynek oferuje liczne produkty, z których każdy wyróżnia się innymi cechami oraz właściwościami, przez co nie wiemy, na co się zdecydować. Podstawowym parametrem, który powinniśmy uwzględnić stanowi twardość materaca, jednak jak ją wybrać?

Czym jest twardość materaca?

Pierwszym pytaniem, jakie najpewniej większość z nas sobie zadaje, to czym tak naprawdę jest ta twardość materaca. Otóż stanowi ona subiektywne odczucie, które jest indywidualne dla każdego z nas. Jej odpowiednie dopasowanie do nas zależy od kilku czynników, w tym:

  • osobistych preferencji,
  • wagi,
  • wzrostu.

Twardość materaca jest pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwracać uwagę, gdyż odgrywa dużą rolę przy prawidłowym wsparciu kręgosłupa. W końcu spanie na zbyt miękkie lub twarde podłoże może nie tylko wpłynąć w negatywny sposób na nasz sen, ale także plecy. Z uwagi na to materace twarde, czyli klasyfikowane jako H3 lub H4 są polecane przede wszystkim osobom cięższym, ważącym ponad 80 kg. Natomiast osoby lżejsze powinny zdecydować się na materace oznaczone jako H1 lub H2.

Czy twardość można regulować?

Zdecydowana większość materacy na rynku odznacza się jedną twardością. Jednak są takie modele, które posiadają dwie strony przeznaczone do użytkowania. Wtedy najczęściej producent dla wygody użytkownika stosuje po obu stronach wkład, który różni się między sobą stopniem twardości. Wartym uwagi jest również fakt, że liczne materace ortopedyczne oraz hybrydowe są wyposażone w dodatkowy top, który można odpiąć. Dzięki temu produkty te nie tylko zapewniają wysoki komfort wypoczynku, ale także umożliwiają nam uzyskanie 4 lub 6 twardości! Dlaczego jest to tak wielką zaletą? Przede wszystkim jesteśmy w stanie uzyskać zarówno niezwykle miękkie, jak i twarde podłoże, a wszystko to zależy od umiejscowienia topu! Cecha ta jest nieźle przydatna u osób, które w krótkim czasie bardzo szybko tracą wagę.

W jaki sposób materace nawierzchniowe wpływają na twardość?

Innym sposobem na szybką zmianę twardości są materace nawierzchniowe. Produkty te stanowią kilkucentymetrową matę, która w zależności od użytej pianki jest w stanie zmienić odczuwalny stopień twardość. Jest to przydatne w wielu aspektach, takich jak:

  • poprawa komfortu wypoczynku na materacu głównym,
  • zapewnienie odpowiednich warunków do spania na kanapie,
  • zwiększenie jakości snu w podróży, np. na hotelowych łóżkach.

Materace nawierzchniowe stanowią produkt, którego obecność warto rozważyć.

Wiele osób zastanawia się, jak zapewnić sobie optymalny komfort w czasie snu. Sprawę tą zdecydowanie ułatwiają materace twarde, ortopedyczne oraz nawierzchniowe, gdyż oferują one zróżnicowany stopień twardości!